Rozwiązania udostępniane w chmurze stają się coraz bardziej popularniejsze na rynku i coraz więcej firm decyduje się na skorzystanie z takich właśnie systemów. Tą tendencję widać zarówno w Polsce jak i na świecie. Analitycy Gartnera szacują, że sprzedaż rozwiązań w chmurze w modelu SaaS (System as a Service), będzie w najbliższych latach rosła z roku na rok o 37%. Tak duża popularność tego typu rozwiązań bierze się przede wszystkim z narastającego zaufania przedsiębiorstw do przekazania swoich danych poza ich siedziby oraz z optymalizacji kosztów utrzymania systemów na własnej infrastrukturze oraz własnych zasobów IT.


chmura_3_wiekszy

Z całą pewnością nie należy obawiać się przechowywania danych w chmurze, ponieważ gwarantuje ona o wiele wyższy poziom bezpieczeństwa niż niejednokrotnie sami jesteśmy w stanie zapewnić w naszej firmie. Aby lepiej to wyjaśnić posłużymy się pewną alegorią dotyczącą pieniędzy.
Przechowywanie danych w chmurze można porównać do trzymania oszczędności w domu i na koncie bankowym. Oczywiście jesteśmy w stanie dobrze schować pieniądze „w pościeli” albo nawet włożyć je do sejfu, ale i tak bez trudu znajdzie się złodziej, który jest w stanie je ukraść,
a prawdopodobieństwo kradzieży jest dużo wyższe niż w przypadku banku. Dodatkowo, zabezpieczenia bankowe są dużo lepsze niż te w naszych domach. Musimy pamiętać, że profesjonalne centra przetwarzania danych posiadają nie tylko odpowiednich specjalistów, ale także wysokiej klasy zabezpieczenia, których poziom z reguły jest nie do osiągnięcia przez większości firm, dla których przetwarzanie danych nie jest kluczowym elementem prowadzonego biznesu. Profesjonalne centra przetwarzania danych przez  24h/dobę dbają o bezpieczeństwo Państwa danych i zapewniają bardzo wysoki poziom świadczonych usług, dlatego warto rozważyć właśnie taki model zakupu oprogramowania i nie martwić się o sferę technologiczną, a jedynie skupić się na prowadzeniu własnego biznesu.

Nasze oprogramowanie IRIS Multi Energy System również jest dostępny w usłudze SaaS, i żaden z korzystających z niego  klientów nie zdecydował się na zainstalowanie go na własnym „sprzęcie”. Taki model jest po prostu bardzo wygodny, a do tego atrakcyjny kosztowo, dlatego nasi klienci tak chętnie go wybierają.

Nasz partner technologiczny firma Microsoft stosuje kilka głównych zasad, które przedstawiamy poniżej, a które są kluczowe dla podjęcia decyzji o skorzystaniu z rozwiązania w chmurze.

Zasady Microsoft dla platformy Azure:

  • Zabezpieczenia i ochrona prywatności to integralna część projektowania platformy Azure
  • Zabezpieczenia: koncentrujemy się na zapewnieniu bezpieczeństwa Twoich danych
  • Prywatność: Twoje dane klienta należą do Ciebie i Ty je kontrolujesz
  • Jawność: wiesz, w jaki sposób przechowujemy Twoje dane, jak można uzyskać do nich dostęp i jak pomagamy je zabezpieczyć
  • Zgodność: stosujemy globalne standardy

Szczegółowe informacje na temat bezpieczeństwa platformy Azure znajdują się pod poniższym linkiem:

Bezpieczeństwo danych - https://azure.microsoft.com/pl-pl/support/trust-center/

 

 

Jeżeli chcieliby Państwo zapoznać się bliżej z czym jest chmura to zapraszamy na strony naszego partnera technologicznego firmy Microsoft.

Przydatne linki:

Czym jest chmura - https://azure.microsoft.com/pl-pl/overview/what-is-cloud-computing/

Platforma Azure - https://azure.microsoft.com/pl-pl/overview/what-is-azure/